W Tatrach sypnęło śniegiem, nie pierwszym już tego roku, ale minusowe temperatury i przewidywane dalsze oziębienie wróżą, że to już na dobre może zawitać tam zima. To oznacza, że wkrótce ucieszą się narciarze i miłośnicy sportów zimowych. Właśnie niedawno na rynku pojawiła się ciekawa pozycja książkowa, będąca poradnikiem narciarskim, zwłaszcza dla używających śnieżnych uciech w rejonie Tatr. Mowa o kompletnym przewodniku narciarstwa wysokogórskiego po Tatrach. Książka, która ukazała się ponad miesiąc temu jest bogato ilustrowanym przewodnikiem dla narciarzy, których interesują piękne widoki i prawdziwa przygoda. Jak pisze autor Wojciech Szatkowski w ” Tatry na nartach. Przewodnik skiturowy.” : „Współcześni narciarze szukają w górach kontaktu z przyrodą pozbawionego ułatwień i urządzeń technicznych. Ciszy, spokoju. W to poszukiwanie narciarskiego eldorado idealnie wpisuje się turystyka narciarska”.
Jak ze schroniska PTTK udać się na Grzesia ze zjazdem na Polanę Chochołowską, a później, Doliną Starobociańską, do Hali Stara Robota i z powrotem? W jaki sposób dobrać odpowiedni sprzęt do skituringu i dlaczego kurniawa może być niebezpieczna? „Tatry na nartach. Przewodnik skiturowy” odpowie na setki podobnych pytań. To książka zarówno dla początkujących narciarzy-turystów, jak i zapalonych skiturowców.
Zawrat, Krzyżne, Szpiglasowa Przełęcz, przejście na nartach przez Czerwone Wierchy czy zjazd z Lodowej Przełęczy, Czerwonej Ławki, Koziego Wierchu – to historyczne trasy pionierów narciarstwa turystycznego w Polsce z początków XX wieku. Dzięki książce możemy podążać narciarskim śladem przodków. Chociaż narciarstwo wysokogórskie ma w polskich Tatrach ponad stuletnią tradycję, dopiero w połowie lat 90. moda na skituring odżyła na dobre. Piękne widoki, swoboda, atrakcyjne zjazdy i dzikość gór decydują o wzroście liczby polskich skiturowców.
„Tatry na nartach. Przewodnik skiturowy” powstał z myślą o tych, którzy nie lubią slalomu pomiędzy innymi narciarzami, unikają zatłoczonych stoków, kolejek do wyciągów, taśm ograniczających przestrzeń i sztucznego śniegu. W książce znajdziemy kilkadziesiąt propozycji wycieczek, o zróżnicowanym stopniu trudności, w polskich i słowackich Tatrach oraz szczegółowe mapy, ułatwiające zaplanowanie tras narciarskich. Przewodnik uzupełniają informacje historyczne i fragmenty tekstów pionierów narciarstwa oraz ponad 200 barwnych fotografii najpiękniejszych zakątków Tatr. Liczne praktyczne rady, wskazówki dla początkujących, aktualne adresy schronisk i przydatnych serwisów internetowych okażą się pomocne dla tych, którzy chcą dopiero rozpocząć swoją przygodę z narciarstwem wysokogórskim.
Przewodnik został wyprodukowany w całości na przyjaznym środowisku i wodoodpornym papierze. Pozwoli to tatrzańskim skiturowcom korzystać z książki w terenie, niezależne od warunków meteorologicznych. Szukajcie w dobrych księgarniach. Z górskim pozdrowieniem
Marcogor